Protiniai dantys: rauti ar nerauti?
Protinių dantų reikšmė burnoje. Kada protinius dantis reikalinga šalinti, o kada galima palikti. Kaip juos prižiūrėti?


Protinius dantis gaubia daug mitų, susijusių su jų reikšme mūsų gyvenimuose. Esu išgirdusi įvairių pavadinimų šiems dantims apibūdinti, tokių kaip: „išminties dantis“, „proto dantis“, „papildomas dantis“, „genijaus dantis" ir panašiai. Netgi yra žmonių, kurie šventai tiki, kad šis dantis yra reikšmingiausias burnoje ir suteikia išminties. Tokie žmonės velniškai priešinasi šio danties pašalinimui, nes „bijo netekti dalies smegenų" (Taip, esu girdėjusi tokią frazę!).
Turiu nuvilti, bet protinis dantis taip yra vadinamas tik todėl, kad jo dygymo laikas (jei išvis išdygsta) dažniausiai būna 18-25 metų amžiuje, kai žmogus jau yra brandus. Tikiuosi, jog netikite visokiais mitais apie šiuos dantis, kitaip turiu Jus informuoti, jog skaitote besmegenės odontologės, kuri neturi nė vieno protinio danties, įrašą.
Viena dažniausių diskusijų, kylančių odontologų tarpe, yra susijusi su protiniais dantimis. Dalis gydytojų vienareikšmiškai yra už tai, jog protiniai dantys būtų pašalinti. Kiti mano, jog protinius dantis, kaip ir visus kitus, yra reikalinga žutbūt išsaugoti. Ir vieni, ir kiti yra teisūs. Viskas priklauso nuo aplinkos, kurioje šis dantis egzistuoja.
Kodėl išvis kyla klausimas: būti ar nebūti protiniam dančiui?
Mūsų brangieji protėviai turėjo visai kitokius žandikaulius negu mes. Jų žandikauliai buvo dideli, išraiškingi, o kramtymo raumenys tvirti, kad galėtų be vargo sukramtyti tik ką pasigautą medžioklės laimikį. Dantys laisvai sutilpo į žandikaulio dantų lanką, o protiniai dantys pilnavertiškai funkcionavo, dalyvaudami kramtyme. Keičiantis maisto įpročiams, evoliucija keitė ir žmogaus žandikaulius.
Žandikauliai mažėjo, todėl ir protiniams dantims vietos išdygti ir funkcionuoti pradėjo trūkti. Jau dabar daugumai žmonių protiniai dantys visai neišdygsta, o kai kurie net neturi šių dantų užuomazgų. Laikui bėgant protiniai dantys taps retenybe ir tikėtina visai išnyks!


Kad būtų paprasčiau suprasti, ar protinis dantis vertingas Tavo burnoje, noriu pateikti argumentus, kada protinį dantį reikėtų rauti, o kada palikti.
Kodėl rauti?
1. Dalinai išdygęs
Dažniausiai apatiniame žandikaulyje protinis dantis gali išdygti dalinai (nes nėra pakankamai vietos). Tuomet matysis tik jo gumburėlis arba šis dantis bus daug žemiau nei visi kiti, dalis danties bus pasislėpęs po dantenomis. Tokiais atvejais dantenos sukuria patogią slaptą vietelę kauptis maisto likučiams, o juos iš ten iškrapštyti darosi labai keblu. Užsilikęs maistas po dantena sudaro bakterijoms palankias sąlygias pradėti vakarėlį ir daugintis!
Viską vainikuoja dantenos uždegimas. Ji patinsta, parausta, pradeda skaudėti, gali ir supūliuoti. Formuojasi dantenų kišenė – palanki vieta saugiai tūnoti bakterijoms. Atsiranda blogas burnos kvapas. Negana to, užsilikęs maistas gadina patį dantį.
2. Išdygęs netaisyklingai
Protinis dantis gali būti išdygęs pilnai, tačiau vis tiek sukelti problemų. Kodėl? Na, įsivaizduokite kreivai palinkusį dantį ir dar pačioje giliausioje burnos vietoje. Turbūt pasiekti ir kokybiškai išvalyti būtų ganėtinai sunku? Negana to, didelė tikimybė, jog toks dantis kokybiškai dalyvauti kramtyme negalės (kaip ir dalinai išdygę). Taip pat gali būti, kad nuolat prikąsite žando vidinę pusę, taip jį traumuodami. Garantuoju, kad toks dantis sulauks mažiausiai Jūsų dėmesio ir bus paliktas likimo valiai, kol suges tiek, kad pradės skaudėti.
3. Kenkia gretimiems dantims
Dėl tų pačių priežasčių, jog protinis dantis bus išdygęs netaisyklingai, dalinai arba net visai neišdygęs, atsiranda grėsmė šalia jo esantiems, krūminiams dantims. Protinis dantis gali būti net įsirėmęs „veidu“ į šalią esantį dantį – žaloti jo šaknis arba danties vainiką. Liūdniausias scenarijus nutinka tada, kai protinis dantis suvalgo savo kaimyną ir tuomet belieka tik šalinti abu dantis. Ir viskas dėl to, jog mūsų išminties dančiui norėjosi turėti daugiau vietos. Egoistas, ne kitaip!
4. Smarkiai pažeistas ėduonies
Nepaisant to, jog protinis dantis išdygęs, dėl nepakankamos higienos ir sunkaus priėjimo išsivalymui, jis gali būti stipriai pažeistas karieso proceso (iš pacientų išgirstu: „dantis pradėjo trupėti“). Esant dideliam pažeidimui dažnai prireikia gydyti šaknų kanalus. Tačiau protiniams dantims toks gydymas yra retai atliekamas dėl komplikuoto priėjimo norint kokybiškai sugydyti ir vėliau – prižiūrėti. Taip pat dėl sudėtingos šaknų kanalų konfiguracijos (Taip, jie tikrai išskirtiniai!).
5. Trukdo ortodontiniam gydymui
Jei planuojamas dantų tiesinimas, sąkandžio tvarkymas breketais ar kapomis, tai tikrai dažnai reikės protinius dantis paaukoti tam, kad kiti dantukai turėtų vietos judėti ir gražiai išsidėliotų dantų lanke, sukurdami nuostabią šypseną.
Kodėl nerauti?
1. Išdygęs ir dalyvauja kramtyme
Jei dantis pilnai išdygęs, funkcionuojantis, kaip ir visi kiti, tai saugokite ir mylėkite jį. Skirkite dėmesio ir puoselėkite!
2. Neišdygęs
Tokiais atvejais, kai protinis dantis nėra išdygęs, tačiau nesukelia jokių simptomų ar nežaloja gretimų dantų, dažnai rekomenduojama jį palikti. Neretai neišdygęs dantis gali tūnoti giliai žandikaulio kaule ir būti šalia apatinio žandikaulio nervo. Pašalinimo procedūra gali sukelti daugiau komplikacijų, nei pats dantis. Todėl tokius dantis rekomenduojama periodiškai stebėti.
3. Pažeistas ėduonies
Jeigu dantis pradėjęs gesti, bet yra tokioje pozicijoje, kad jį galima KOKYBIŠKAI sutaisyti, tai tą ir reikėtų padaryti. Svarbu nedelsti, kol pradės skaudėti ir tuomet jau bus per vėlu.


Įsidėmėkite
Noriu pabrėžti, kad čia įvardijau dažniausiai pasitaikančius argumentus už ir prieš, kurie nulemia sprendimą - šalinti ar palikti dantį. Svarbu tai, jog net ir nekeliantis simptomų protinis dantis gali pridaryti keblumų burnoje. Sprendimą turėtų priimti gydytojas odontologas ar burnos chirurgas. Tik jis geriausiai mato konkrečią situaciją Jūsų burnoje. Pilnam ištyrimui būtinai yra reikalinga panoraminė rentgeno nuotrauka (joje matosi visi dantys, todėl puikiai tinka įvertinti protinių dantų būklei).
Kaip prižiūrėti?
Na, o jei vis dar turite visus protinius dantis arba nežinote jų būklės, tai mažiausiai ką galite padaryti iki vizito pas gydytoją, tai juos tinkamai prižiūrėti. Burnos priežiūros reikmenų kolekciją privalo papildyti vieno danties šepetėlis. Įprastas šepetukas nepasieks išvalyti nešvarumų, ypač iš tos srities, kuri yra už danties.
Jei jaučiate, kad aplink protinį dantį dantena paburksta ar skauda, tai į savo priemonių kolekciją įtraukite antibakterinį skalavimo skystį, turintį 0.12 proc. chlorheksidino (visose vaistinėse yra šių skalavimo skysčių). Skalaukite, jeigu atsiranda skausmas, tačiau ne ilgiau nei 2 savaites.
Tikiuosi neatidėliosite vizito ir mielai norėsite sužinoti, kaip sekasi Jūsų protiniams dantims!
Linkėjimai,
Klibadantis